Mısır Çarşısı’nda Hurma Taneyle Satılıyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Ramazan’ın başlamasına sayılı günler kala Mısır Çarşısı’nda cennet hurmasının kilosu 280 liraya, jumbo Kudüs hurmasının tanesi ise 15 TL’ye satılıyor. Kilo fiyatları 200 ila 620 TL arasında değişiklik gösteren hurmalarla ilgili vatandaştan ise “Fırsatçılık olmuş. Kesinlikle bir tane almam.” ve “Demek ki alan var ki satıyorlar.” yorumları geldi.

Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala kuruyemişçiler hazırlıklarını tamamlayarak tezgahlarına hurmaları ekledi. Mısır Çarşısı’nda jumbo boy Kudüs hurmasının tanesinin 15 TL’ye satıldığı görüldü. Vatandaşlardan ise “Bir tane bile almam.” tepkisi gösterenlerin yanında “Demek alan var ki satıyorlar.” yorumu yapanlar da oldu.

Mısır Çarşı’nda her çeşit hurma bulunurken kilo fiyatları 200 ila 620 TL arasında değişiklik gösteriyor. Kilogram başına Cennet hurması 280 TL, Jumbo Kudüs hurması 350 TL, Özel Jumbo Kudüs hurması 450 TL, Sugai hurması 500 TL, Özel Medine hurması ise 620 TL olarak belirlendi. Tane ile satılan jumbo hurmalar ise 10 TL ve 15 TL arasında müşterilere sunuluyor.

“TANE FİYATLARI 10 LİRA İLE 15 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR”

20 yıldır Mısır Çarşısı’nda esnaf olan Murat Üzümcü, “Medine hurmasının kilosu 480 lira, tanesi ise 15 lira. Tane fiyatları 10 lira ile 15 lira arasında değişiyor, hatta 20 liraya kadar yükseliyor. Geçen yıl daha ucuzdu. Kudüs’ten geldiği için dolar arttıkça artıyor, dolara göre fiyat belirleniyor” dedi.

Esnaf Suat Tatlıcı, “Fiyatlarımız 200 liradan başlıyor, 620 liraya kadar hurmamız var. Taneyle satılan hurmalar peygamber efendimizin kendi elleriyle yetiştirdiği ağacın hurması. Tanesi 10-15 lira. Çok değerli bir hurma olduğu için fiyatı o yüzden yüksek. Kudüs hurmasının kilosu 200 lira, biraz daha büyük Kudüs hurması 320 lira, Jumbo hurma 420 lira” şeklinde konuştu.

“KESİNLİKLE ALMAM”

Hurma fiyatlarına bakmaya gelen Hüsamettin Özkan, “Ramazan ayından dolayı fırsatçılık olmuş. Kesinlikle bir tane almam. Kim alır?” dedi. Sema Köse, “Pahalı ama herkes ekonomik durumuna göre hareket ederse her şey daha güzel olur diye düşünüyorum” diye konuştu. Mehmet Gülendar, “Kilosu 220 lira olan hurmadan bütçeme göre aldım ama demek alan var ki satıyorlar” ifadelerini kullandı.

Doğal Kilo Verme
Sevgili Çift Kombinleri
Moda Kıyafet Modelleri
Tesettür Abiyeler
İğne Oyası Modelleri