Volkswagen Yatırımı Yeniden Gündeme Gelebilir

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Haydar Yenigün, Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’in vazgeçtiği Manisa yatırımı ile ilgili konuştu. Volkswagen’in pandemi ile bağlantılı sıkıntıya tahammül edemediğini ve karar değiştirdiğini dile getiren Yenigün, “Pandemi sonrası yıllarda bu konunun tekrar gündeme geleceğine inanıyorum” dedi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, otomotiv sektöründe yaşananlar ve sektörün geleceğine dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Pandemiye rağmen sanayide çarkların döndüğünü bildiren Yenigün, Türkiye’ye yeni yatırımlar çekilmesinin en büyük amaçlarından biri olduğunu bildirdi.

“VOLKSWAGEN PANDEMİ İLE BAĞLANTILI SIKINTIYA TAHAMMÜL EDEMEDİ”

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’in (VW) vazgeçtiği Manisa yatırımı ile ilgili konuşan Yenigün, “Volkswagen’in bir geliş hikayesi vardı, fakat maalesef oldukça iyi bir olgunluğa erişmiş olmasına rağmen pandemi ile bağlantılı sıkıntıya tahammül edemedi ve karar değiştirdi. Pandemi sonrası yıllarda bu konunun tekrar gündeme geleceğine inanıyorum” dedi.

“OTOMOBİL ÜRETİMİ SIRALAMASINDA AVRUPA’DA 4’ÜNCÜ KONUMDAYIZ”

Haydar Yenigün, yerli sanayinin dünyadaki durumu ile ilgili olarak da, “Otomotiv üretimi sıralamasında Avrupa’da 4’üncü konumdayız. Otomobilde 7’yiz ama ticari araçta büyük üstünlüğümüz var. Ticari araç üretiminde Avrupa’da 3’üncü konumdayız ve dünyadaki 11’incilik ve Avrupa’daki 3’üncülük önümüzdeki dönemde yeni yatırımlarla daha da yukarı noktaya gelebilir. Türkiye’nin otomotiv sanayindeki şanı şerefi, ünü oldukça yüksek. Bu konuda özellikle esnek, verimli ve kaliteli üretimle bunları yapabiliyoruz” bilgilerini paylaştı.
Volkswagen yatırımı koronavirüs salgını sonrası yeniden gündeme gelebilir

“ÜRETİMDEKİ YERLİLİK ORANI TEHLİKEDE”

OSD Başkanı Yenigün, otomotiv sanayisinde yerlilik oranının çok önemli bir değer olduğunun altını çizerek, gelecek için uyarılarda bulundu.
Yenigün, “Gelecek için rehavete uğramamamız lazım. Elektrifikasyon, otonomi ve yazılım konusundaki gelişmeler ve müşteri talepleriyle bu oranların düşme tehlikesi var. Bu konulara hem tedarik sanayi hem de ana sanayi olarak çalışıyoruz. 2021 yılı için yıkıcı teknolojiler gündem maddelerimiz. Özellikle tedarik sanayindeki şirketlerimizin bu yeni teknolojileri bir an önce kendilerine adapte etmeleri gerekiyor ki biz de ana sanayi şirketleri olarak teknolojiyi aracın içine koyacağımız zaman onu yurt dışından değil Türkiye’deki bir imalatçımızdan, tedarikçilerimizden temin edelim” ifadelerini kullandı.

Türk otomotiv sanayisindeki toplam üretim kapasitesinin 2 milyon adet olduğunu bildiren Yenigün, “Şirketlerimiz pandemiye rağmen yatırım yapmaya devam ediyorlar. Dolayısıyla bu rakamın önümüzdeki dönemde yükseleceğini umuyoruz” dedi.

Doğal Kilo Verme
Sevgili Çift Kombinleri
Moda Kıyafet Modelleri
Tesettür Abiyeler
İğne Oyası Modelleri