Rusya Ukrayna Savaşı için Tarih Belirlendi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Donbas’taki kriz nedeniyle Rusya’nın ocak ayı sonunda Ukrayna’ya yönelik büyük çaplı bir saldırıya hazırlandığına dair istihbarat olduğunu söyledi. Reznikov, Ukrayna’nın bu saldırı planına karşı hazır olduğunu da vurguladı.

Ukrayna ile Rusya arasındaki Donbas gerilimi giderek artarken, Kiev yönetiminden dikkat çeken açıklamalar geliyor.

100 BİNE YAKIN ASKER YIĞDILAR

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov parlamentoda yaptığı açıklamada, istihbarat raporlarını gerekçe göstererek Rusya’nın Ukrayna sınırları yakınına 94 binden fazla asker yığdığını ve ocak ayı sonunda büyük çaplı bir saldırıya hazırlanıyor olabileceğini ifade etti.

“TÜM SENARYOLARA HAZIRIZ”

Bakan Reznikov, Ukrayna’nın durumu provoke edecek hiçbir şey yapmayacağını, ancak Rusya’nın bir saldırı başlatması halinde karşılık vermeye hazır olduğunu söyledi. Reznikov, “İstihbaratımız en kötüsü de dahil olmak üzere tüm senaryoları analiz ediyor” diyerek Rusya’da bir “kış eğitim döneminin” başladığını ve Moskova’nın Ukrayna toprakları yakınında tatbikatlar yaptığı aktardı.

Rusya’nın, ilhak edilen Kırım’da ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıların elindeki bölgelerde yaklaşık 100 bin askeri olduğu tahmin ediliyor.

RUSYA-UKRAYNA GERİLİMİ

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, dönemin Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Anlaşması’nı imzalamaması üzerine 21 Kasım 2013’te gösteriler başlamıştı. Yanukoviç’in, gösterilerin büyümesi üzerine Şubat 2014’te ülkeden kaçmasının ardından ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinin Donetsk ve Lugansk şehirlerinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar sözde bağımsızlıklarını ilan etmişti. Ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Doğal Kilo Verme
Sevgili Çift Kombinleri
Moda Kıyafet Modelleri
Tesettür Abiyeler
İğne Oyası Modelleri