İzmir’de Suya Yüzde 7 İndirim Yapıldı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi 2023 Yılı Ocak Ayı Olağanüstü Genel Kurulu toplantısında, İzmir’de 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere konut ve konut dışı abonelerin ilk kademelerinde yüzde 7 oranında indirim yapıldı. İndirimden 2 milyon abone faydalanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü 2023 Yılı Ocak Ayı Olağanüstü Genel Kurul toplantısı İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde düzenlendi. Oturumda İZSU Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulunca belirlenen ve 1 Şubat tarihinden itibaren uygulanacak “su ve atık su” tarifeleri görüşüldü.

YÜZDE 7 İNDİRİM

Mahalle statüsüne geçen köy ve beldelerde uygulanan yüzde 50 ve yüzde 75 indirimli tarifelerin Sayıştay raporları doğrultusunda kaldırılması sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. İZSU Genel Müdürlüğü, 6360 ve 5216 sayılı yasalarla görev alanına giren yerleşimlerdeki indirimli su tarifelerinin yasal düzenleme nedeniyle kaldırılması üzerine kent genelindeki abonelere yansıtılacak indirim kararı aldı. Bu çerçevede İZSU Genel Müdürlüğü yeni düzenleme ile oluşacak gelir artışını kent genelindeki abonelere indirim olarak yansıtacak. Konut ve konut dışı abonelerin ilk kademe su tarifelerinde yüzde 7 oranında indirim yapılacak.

YÜZDE 75 İNDİRİMLİ UYGULAMA DEVAM EDECEK

Tarımsal üretim desteğini sürdürmek için “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu çerçevesinde İzmir genelindeki tarım ve hayvansal sulama aboneleri için tarım ve hayvancılık tarifesindeki aboneler için ise yüzde 75 indirimli uygulama devam ettirilecek. Konut tarifeleri ile ilişkili olan tarımsal ve hayvan sulama aboneleri, şehit-gazi aboneleri ve engelli abonelerinin ilk kademelerinde de yüzde 7 oranında indirim uygulanacak.

RESMİ DAİRE ABONELERİNE DE İNDİRİM YAPILDI

28/11/2017 tarihli ve 7061 sayılı kanunun 86. maddesi ile eklenen “Kamu kurum ve kuruluşlarına uygulanan su ve atık su tarife ücreti tüketim miktarına bakılmaksızın sabit tarife ücreti olarak belirlenir ve konutlar için belirlenen en düşük su ve atık su tarife ücretinin yüzde 50 fazlasını geçemez.” ek madde-2’ye istinaden resmi daire abonelerinin su fiyatında da aynı oranda indirim uygulanacak.

Ayrıca 3 Ocak tarihinde TÜİK tarafından açıklanan aralık ayı üretici fiyat endeksindeki yüzde 0,24 oranındaki azalış da 1 Şubat tarihinden geçerli olacak ve tarifeye yansıtılacak. Her ay açıklanan ÜFE oranının sonraki ayın tarifesine yansıtılması uygulamasına da devam edilecek.

Doğal Kilo Verme
Sevgili Çift Kombinleri
Moda Kıyafet Modelleri
Tesettür Abiyeler
İğne Oyası Modelleri