Satış Temsilcisi Nedir? Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Satış temsilcilerinin özellikleri nasıl olmalıdır sorusunun sık sık sorulduğunu gördük. Özellikle gelişmekte olan ekonomimiz sayesinde artan satış temsilcisi ihtiyacı bu alanda bilgi sahibi, tecrübeli elemanların yetiştirilmesi gereğini arttırmıştır. Satış temsilcileri kısa sürede işe adepte olabilir. Zorlukları olmasına rağmen farklı alanlarda farklı görevler için satış temsilcileri gerektiği için kimi satış temsilcilerinin görevleri ise oldukça basittir.
Satış Temsilcisi Nedir?

Satış temsilcisi ürün ve hizmet pazarlayan yada satılan ürün ve hizmet için teknik destek sağlayan kişilerdir. Satış temsilcileri donanım ve yazılım tabanlı olarak hizmet satabilmektedir. Günümüzde satış temsilcileri etkin piyasa ve işverene ait ürün ve hizmetleri satmakta ve kariyerini bu şekilde sürdürmektedir. Satış temsilcisinin becerisi ve insan ilişkilerinde başarılı bir kişi olması ile sağlam teknik bilgi birleştiğinde başarılı olmak kaçınılmaz.

Teknik satış temsilcisi müşterinin ihtiyaçlarını belirlemek için müşteri ile etkileşime girer. Bu noktada, müşteri için hangi ürün uygundur? Bunu tespit etmeli ve şirketin ihtiyaçlarını çözecek hamleler yapması gerekir. Teknik satış temsilcileri açık ve mantıklı bir ürün veya hizmet açıklamak ve ortaya çıkabilecek herhangi bir teknik ya da diğer sorulara cevap vermesi gerekiyor. Bir ürünün satılmışsa, satış temsilcisi genellikle destek ve diğer teknik yardımıyla yardımcı olmakla görevlidir.
Satış Temsilcisi Nasıl Olmalıdır?

Satış temsilcilerinin mükemmel satış ve iletişim becerilerine sahip olması gereklidir . Teknik bilgi ve becerileri de çok önemlidir. Sonuç olarak, teknik satış temsilcileri doğru bilgi sağlamak ve ürünü kullanmak için müşterilerine yardımcı olabilir. Böylece kendi ürünü hakkında bilgi sahibi olmalı ki müşterilerinede yardımcı olabilsin. Satış temsilcileri müşterilerle başa çıkabilmek için karmaşık sorulara cevap verebilmelidir.

Bir Satış temsilcisi için çalışma ortamı işverene bağlı olarak değişebilir. Satış temsilcileri günümüzde genel anlamda bakıldığında bir çok müşteriye internet sitesi, telefon gibi müşterilerin seyahat sırasında yada ev, ofis gibi alanlarından hizmet alabileceği şekilde gerçekleşir. Ancak bu durum teknik satış temsilcilerine daha esnek bir program sunmaz. Aksine müşterinin ulaşması daha kolay olduğundan satış temsilcileri için ekstra çalışma saatleri bazen gerekli olabilir. Müşterilerle iletişimin önemli olması nedeniy satış temsilcisi telefon ve e-posta ile temas için büyük miktarda zaman harcayabilir. Satış temsilcileri sabit maaş alabilir. Fakat genel olarak satış temsilcileri ayda yapılan başarılı satış miktarına bağlı olarak  ücret alır ve aylık maaşları değişebilir. Satış temsilcileri için baskı ve stres oldukça fazladır. Satış temsilcileri arasında yaşanan rekabette bir o kadar fazladır.

Bir Satış Temsilcisinde Bulunması Gereken Özellikler

  • Kişilerarası iletişim becerileri mükemmel olmalı,
  • Güçlü satış becerilerine sahip olmalı,
  • Satacağı ürünü yada hizmeti kolaylıkla anlamalı ve bunu müşteriye aktarabilmeli,
  • Hızlı düşünme ve gerektiğinde kendi kararları doğrultusunda hareket ederek müşteriyi etkilemelidir,
  • Doğru sunumları doğru zamanda verebilmeli,
  • Satış ve pazarlama konusunda keyif almalı,
  • Motivasyonu yüksek kişi olmalı,
  • Satış yapamadığı zamanlarda bu hayal kırıklığını kaldırabilecek düzeyde olmalı.

Doğal Kilo Verme
Sevgili Çift Kombinleri
Moda Kıyafet Modelleri
Tesettür Abiyeler
İğne Oyası Modelleri