Yağlarımdan En Hızlı Nasıl Kurtulabilirim?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kısa sürede zayıflamak hemen her bayanın hayallerini süslemeye devam ediyor. Yağlardan en hızlı ve en kısa sürede kurtulamanın birkaç yolu elbette bulunuyor. Fakat bu yolları denerken dikkat edilmesi gereken konularda bulunuyor. Aksi halde sağlınızdan olma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Fazla yağlarınızı ya da kalorilerinizi yakmak için yapılması gerekenlere sizler için makalemizde değiniyoruz. Hızlı kalori yakmak için antreman ve diyetle birlikte yapılması gereken çalışmaları yapmanız durumunda sonunda istediğiniz ideal vücut hatlarına kavuşabilirsiniz. Dilediğiniz o ideal kiloya ulaşmak için yapılması gerekenleri azimli bir şekilde yapmalısınız.
Herkes spor yapar, ama herkes spor esnasında yağ yakımını yeterli seviyede sağlayamaz. Spor esnasında yağ yakımını başlatabilmenin ve maksimum derecede sağlamanın ilk kuralı, iyi bir ısınmadır. Eğer siz ısınmayı pas geçenlerdenseniz, yağ yakımı başlangıcını ısınma süreniz kadar geriye itersiniz. Bunun sebebi basittir, ısınma esnasında yapacağınız 7-8 dk’lık hafif tempo koşu ve sonrasındaki 2-3 dakikalık basit germe egzersizleri nabız hızınızı yağ yakımı başlatmanıza yetecek kadar yükseltir ve vücut bu ikazla, yağ asitlerini parçalamaya başlar.
Bu 10 dk’lık kısa ısınma, sizin antrenman veriminizi arttıracağı gibi, yağ yakımını başlatmanızı ve antrenman esnasında kolaylıkla devam ettirmenizi sağlar. Antrenman esnasında yağ yakımını maksimum seviyede tutmanın diğer altın kuralı ise, antrenman boyunca nabzınızın gereken yağ yakımı aralığında kalmasıdır. Bu durum kolay zayıflamanız için önemlidir. Eğer siz klasik bir antrenman sistemi uyguluyorsanız, nabzınızı bu aralıkta tutma ihtimaliniz çok düşüktür. Büyük ihtimalle ağırlık çalışmasından sonra uzun kardiyolar ile boğuşuyorsunuzdur.
Peki, antrenman esnasında nabzımızı nasıl bu aralık da tutabiliriz. Eski yöntemleri terk ederek daha yenilikçi antrenman sistemlerini uygulamak sizin için bu seviyeyi maksimumda tutacaktır.

Ağırlık Çalışması ve Kardiyo Beraber Olsun

Bir kadın veya bir erkek için amaç ince görünümlü ve fit bir fizik ise, fitness ve vücut geliştirme salonların da yaptığınız 10×4 setler sizin amacınız için çok uzun süre uğraşmanıza sebep olacaktır. Genellikle bu durum, ya pes etmekle sonuçlanır ya da sonu gelmeyen besin takviyeleri kullanımı ile. Bu tip çalışmalarda temel hata, yağ yakımı için gereken nabız seviyesini bir türlü gerekli aralıkta tutamamaktır. Evet, ağırlık çalışmak kalori harcatır, ama sizin isteğiniz için yeterli değildir. Siz fit bir fizik istiyorsunuz, şampiyon bir vücut geliştirmecinin sistemine gerek yok.
Her gün kardiyo yaparak yağ yakımını üst seviyede tutabileceğiniz doğrudur. Fakat bu uzun kardiyolar sonucunda, bir de kaslarınızın şekilli görünmesi için ağırlık çalışmalısınız. Eğer ağırlık çalışmaları yapmaz ve sadece kardiyo ile kilo kaybını hedeflerseniz, çelimsiz ve şekilsiz bir fiziğe kavuşursunuz. Vücudun düzgün kompozisyonda görünmesi ve bel çevresinin yağsız ince bir yapıya ulaşması için ağırlık çalışmaları gereklidir. Ağırlık çalışmalarının kalori yakımına faydası tartışılmazdır, ama bana kalırsa yeterli değildir.

Peki, ağırlık çalışması esnasında kardiyo yapılabilir mi? Evet, yapılabilir. Doğru egzersiz kombinasyonu ve doğru dinlenme süreleri ile ağırlık çalışmalarını yüksek kardiyo çalışmalarına çevirebilirsiniz. İki iş bir arada tamamlanmış olur. Tekrar hatırlatalım, siz bir yarışmaya hazırlanmıyorsunuz, sizin amacınız, sıkı bir karın bölgesi, kaslı ve fit bir fizik. Bu antrenman stili sizin, hem antrenman süresinden kazanmanızı, hem de amacınıza ulaşmanız için geçecek zamanı kısaltmanızı sağlar. Bu tip antrenmanlarda, nabız hızınızı istediğiniz kadar yüksek tutabilirsiniz, bu tamamen antrenmanın kombinasyonuna kalmış bir durumdur ve de sizin antrenman performansınıza.

Haftada 3 Defa Bile Yeterli

Bu tip sistemler, erkeklere uygun olduğu gibi, kadınlara da çok uygundur. Bir sürü işlerinin arasına egzersiz yapmayı sıkıştıramayan kadınlar, haftada 3 defa 40-50 dk. ayırarak istediklere sonuçlara kolaylıkla ulaşabilirler. Çünkü tekdüze ve düşük tempolu değil, yoğunlaştırılmış bir sistemdir bu.
Zayıflama ve yağ yakımı konularında size yardım edebilecek en büyük silah ise, beslenme düzenidir. “Beslenme düzeni” kelime grubunu duyar duymaz “öfff” dediğinizi biliyorum, ama sabırla okumaya devam ediniz.

Sanırım bu güne kadar yüzlerce değişik diyet ismi duydum, hepsi bir şeyleri kısıtlayarak, hayatı zindana çevirerek zayıflatmayı amaçlar. Bu mantık tamamen yanlış olmakla birlikte, kalıcı sonuçlara ulaşmadan, çok fazla uygulayıcı pes eder, ulaşanlar ise, ilk fırsatta kaybettikleri kiloyu geri alırlar. Hoş geldin “çatlaklar”, hoş geldin “gitmeyen göbekler”. Yaptığınız iş ve egzersize göre, kilonuzu korumak, kilo almak, kilo vermek için günlük alacağınız kalori miktarı bellidir. Her insan için girdilere göre değişken olmakla birlikte, genel bazı kanılar vardır, bu konulara girerek sizi dertlendirmek istemiyorum.

Bilgilendikçe Davranışlarınız Kendiliğinden Değişecek

Daha düşük kalori ile beslenebilmenin ve bunun hayat boyu devam edebilmesinin tek yolu, bilgiye sahip olmaktır. Eğer siz hayatınızda bir kere bile 20 dk. boyunca besinlerin kalori, yağ değerleri incelerseniz, beyniniz otomatik olarak kaydettiği bilgilerden bazılarını uygulamaya geçirecektir.

Gözünüze takılan 2-3 tane yüksek kalorili besini tercih etmeyi bıraktığınızı ilk hafta içinde göreceksiniz. Peki, bunu farklı zamanlarda yaptığınızı düşünün, bilgiyi kaydeden beyniniz, sizin amacınız için olan yüksek kalorili besinleri yavaş yavaş menünüzden çıkartacaktır. Daha hafif, düşük kalorili beslenmeye hiçbir diyet ve zorlamaya uymadan kendiniz geçeceksiniz.
Bahsettiğim antrenman sistemi ve çok kısa süren basit bir düşünsel eğitim ile az kalori alıp, çok kalori yakmaya başlayacaksınız. İlk verdiğim denklemde zayıflamak için gereken iki eşitsizliğinde sağlandığını düşünürseniz, amacınız için geçen süre tam olarak yarı yarıya azalacaktır. Daha kısa sürede daha iyi bir fizik değil mi hayaliniz?

Doğal Kilo Verme
Sevgili Çift Kombinleri
Moda Kıyafet Modelleri
Tesettür Abiyeler
İğne Oyası Modelleri